mitsiadi       Mε την έναρξη της φετινής σχολικής χρονιάς θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους τους εκπαιδευτικούς, τα πολυαγαπημένα παιδιά της πρωτοβάθμιας αλλά και στους γονείς τους υγεία, αισιοδοξία και δύναμη. Με τη βοήθεια του Θεού και τη συνεργασία όλων μας θα πετύχουμε τον κοινό μας στόχο, δηλαδή τη διαμόρφωση ενός ποιοτικού και αναβαθμισμένου εκπαιδευτικού συστήματος μέσα από το οποίο οι μαθητές και οι μαθήτριές μας θα δουν τα όνειρα τους να πραγματοποιούνται και να ανθίζει πάλι στα χείλη τους το χαμόγελο.

Σ΄αυτές τις δύσκολες χρονιές που η χώρα αντιμετωπίζει δυσβάσταχτη οικονομική κρίση , οι εκπαιδευτικοί καταθέτουν δύναμη ψυχής , γνώσεις και εμπειρίες με ευαισθησία και χαμόγελο, επιμονή, διαρκή αγώνα, κόπους και θυσίες , γιατί γνωρίζουν καλά ότι οι παιδικές ψυχές μεταφέρουν στο σχολείο όλα τα προβλήματα των οικογενειών τους.

Ιδιαίτερα στα πρωτάκια μας εύχομαι να είναι αυτός ο Σεπτέμβρης η αφετηρία μιας δημιουργικής πορείας χωρίς ανασφάλειες και αγωνίες αλλά με αγάπη και ενθάρρυνση από όλους μας.

Σε όλα τα σχολεία της Α/θμιας Εκπ/σης Καρδίτσας θα χτυπήσει το πρώτο κουδούνι, χωρίς κενά και χαμένες διδακτικές ώρες, αλλά αντίθετα στελεχωμένα με ικανό εκπαιδευτικό δυναμικό όλων των ειδικοτήτων για την επίτευξη υψηλών στόχων και οραμάτων.

Ως διεύθυνση θα είμαστε κοντά στα στελέχη μας, τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και τους μαθητές μας. Στεκόμαστε δίπλα τους και στηρίζουμε καθημερινά τις προσπάθειές τους, ώστε να πιστέψει ο καθένας στον εαυτό του, στις δυνάμεις του, να τολμούν να ονειρεύονται και να μην απογοητεύονται αν κάποιοι δε συμμερίζονται τα όνειρά τους. Να βάζουν στόχους και να εργάζονται θαρρετά και αποφασιστικά, ώστε να τους πετύχουν.

Με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που θα αποκτήσουν θα αναπτύξουν σωστές στάσεις στη ζωή τους, αλληλοσεβασμό και προκοπή.

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!