«Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά».

Η Διευθύντρια και το προσωπικό της Διεύθυνσης Π.Ε. Καρδίτσας εύχονται σε όλες τις συναδέλφισσες και τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς υγεία, προσωπική και οικογενειακή, δύναμη, αισιοδοξία και ελπίδα, ώστε όλοι μαζί να ανταποκριθούμε όσο γίνεται καλύτερα στις απαιτήσεις της νέας σχολικής χρονιάς και να πετύχουμε τους εκπαιδευτικούς μας στόχους, παρά τις δυσκολίες και τις αντιξοότητες, που αντιμετωπίζουμε καθημερινά στον εργασιακό μας χώρο.

Συγχαίρουμε τους νέους διευθυντές και διευθύντριες, υποδιευθυντές και υποδιευθύντριες, που επελέγησαν τον Ιούνιο και τους ευχόμαστε: «καλή επιτυχία στο δύσκολο διοικητικό και παιδαγωγικό τους έργο». Επίσης, συγχαίρουμε τους συλλόγους διδασκόντων, που ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στα νέα τους καθήκοντα για την επιλογή των στελεχών της εκπαίδευσης και ευελπιστούμε ότι θα υπάρξει καλή συνεργασία σε όλες τις βαθμίδες από τη θέση, που κατέχει καθένας από μας.

Καλωσορίζουμε τους μετατιθέμενους και τις μετατιθέμενες και τους αποσπασμένους και τις αποσπασμένες εκπαιδευτικούς στην εκπαιδευτική μας κοινότητα. Τους επισημαίνουμε ότι είναι απαραίτητο να παρακολουθούν καθημερινά τις ανακοινώσεις της ιστοσελίδας μας, για να ενημερώνονται και να ανταποκρίνονται άμεσα στις προσκλήσεις και στις υπόλοιπες ανακοινώσεις για εκπαιδευτικά θέματα, που βρίσκονται σε εξέλιξη, ώστε να διασφαλιστεί η εύρυθμη λειτουργία των σχολικών μονάδων.

Επισημαίνουμε στους εκπαιδευτικούς ότι λόγω της προκήρυξης των εθνικών εκλογών δε μπορούν να συνεδριάσουν τα υπηρεσιακά συμβούλια για την τοποθέτηση υπεραρίθμων, τις μεταθέσεις – οριστικές τοποθετήσεις ειδικοτήτων – αποσπάσεις κ.λ.π. Το Υπουργείο Παιδείας ζήτησε την εξαίρεσή του από το Συμβούλιο της Επικρατείας.

Μέχρι να μας κοινοποιηθεί η σχετική γνωμοδότηση, οι προσωρινές τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών θα γίνονται με απόφαση της Διευθύντριας Εκπαίδευσης Π.Ε. Καρδίτσας.

Παρακαλούνται όλοι οι εκπαιδευτικοί που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ Καρδίτσας από οποιαδήποτε αιτία να επικοινωνούν με τη γραμματεία του ΠΥΣΠΕ, για την προσωρινή τους τοποθέτηση και να αναλάβουν υπηρεσία στη Διεύθυνση την Τρίτη 1η Σεπτεμβρίου, για τη σχολική χρονιά 2015 – 2016.

Ζητούμε την κατανόηση όλων, επιθυμούμε τη συνεργασία τους και είμαστε βέβαιοι ότι θα τα καταφέρουμε, παρά τις δυσκολίες, που περνάμε ως Χώρα.

«Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά σε όλους»