Μια μοναδική εμπειρία έζησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες   που διδάσκονται το μάθημα των Γαλλικών (Β΄ ξένη γλώσσα) το Σάββατο 16-4-2016 στο 8ο Δημοτικό σχολείο Καρδίτσας. Ο γάλλος ανιματέρ PhilippeGuinet με τους συνεργάτες του, που ανήκει στο σύλλογο Lespasseursdemots, με το «γαλλόφωνο όχημα» που έχουν ταξιδέψει σε όλη την Ελλάδα από 30 Μαρτίου έως 18 Απριλίου 2016 για να συναντήσουν μαθητές και

εκπαιδευτικούς, για 2 ώρες (10.00-12.00) απασχόλησαν τους μαθητές με θεατρικές δραστηριότητες που διευκολύνουν τη χρήση της ξένης γλώσσας. Χωρίς βιβλία, τετράδια και μολύβια, έξω στην αυλή, τα παιδιά εργάστηκαν σε ομάδες, παρουσίασαν δημιουργίες με παντομίμα, έμαθαν να παρουσιάζουν τον εαυτό τους και φυσικά διασκέδασαν. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενθουσιάστηκαν από την εκδήλωση . Στο τέλος παρέλαβαν τις βεβαιώσεις συμμετοχής στις παιγνιώδεις δραστηριότητες μάθησης. Η εκδήλωση διοργανώθηκε από τη σχολική σύμβουλο γαλλικής κ. Θεοδώρα Νίκου σε συνεργασία με τον διευθυντή του σχολείου κ. Γάκια Βασίλειο και τους εκπ/κούς που διδάσκουν την Γαλλική γλώσσα στο σχολείο κ. Βοϊλάκου Θεώνη και κ. Μπαλαμπάνη Ελευθερία.. Παρευρέθηκαν διδάσκοντες την γαλλική γλώσσα σε σχολεία της της Α/θμιας και Β/θμιας εκπ/σης. Ένα μεγάλο ευχαριστώ προς τους μαθητές και τους γονείς τους που αγκάλιασαν αυτήν την προσπάθεια μας αλλά και στην σχολική σύμβουλο κ. Νίκου που πρωτοστάτησε για να πραγματοποιηθεί αυτή η εκδήλωση στο σχολείο μας.

20160418-8DI-001

20160418-8DI-002