Το eTwinning-Αγωγής Υγείας έργο με τίτλο «Ι amgreat, youregreat, wearegrEuropAt” που υλοποιείται από τον Οκτώβριο 2015 από τις εκπ/κούς Αγγλικής και Γερμανικής Γλώσσας κ. Δόγια, κ.Λιάκου και τα δύο τμήματα της ΣΤ΄ τάξης του 10ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας, σε συνεργασία με την εκπ/κό κα Giese και το τμήμα d. της Ε΄ τάξης του σχολείου Anne-Frank-Europaschule της πόλης Εschwege Γερμανίας βραβεύθηκε από την Εθνική Υπηρεσία Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Γερμανίας και συγκεκριμένα από την Υπηρεσία Εκπαιδευτικών Ανταλλαγών (PAD), που αποτελεί τμήμα της

Γραμματείας του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτιστικών Σχέσεων της Ομοσπονδιακής Γερμανίας (Κultusministerkonferenz).

20160511-10D-001

Συγκεκριμένα, στον 63. Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό 2016 με θέμα «Ζούμε ειρηνικά μαζί», το έργο διακρίθηκε στην ηλικιακή κατηγορία 10 έως 13 ετών και συγκεκριμένα στη θεματική ενότητα 2.1 «Είμαι αυτός που είμαι». Βραβεύθηκε με το ποσό των 600 Ευρώ, το οποίο θα διανεμηθεί ισόποσα στα δύο συμμετέχοντα σχολεία. To έργο έχει θέμα την ενίσχυση της αυτοπεποίθησης, την καλλιέργεια της αυτογνωσίας, την αποδοχή στην ομάδα, τον σεβασμό στην ατομικότητα και σίγουρα τη διαπολιτισμική αγωγή μεταξύ των δύο χωρών. Ως επιστέγασμα της συνεργασίας και στην κατηγορία «ειδική δραστηριότητα» τα δύο σχολεία δημιούργησαν με τη βοήθεια του εκπ/κού Μουσικής του Γερμανικού σχολείου ένα κοινό τραγούδι για την ειρήνη. Η απονομή θα γίνει στις 19. Μαΐου 2016 στην πόλη Darmstadt της Γερμανίας με αντιπροσωπεία 4 μαθητών και 2 εκπ/κών από το Γερμανικό σχολείο. Επιπρόσθετα, ως κλείσιμο του έργου θα υλοποιήσουν στις 12. Μαΐου 2016 στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας βιωματικές δράσεις στους συμμετέχοντες μαθητές αλλά και στους γονείς τους η Σύμβουλος Γερμανικής κ. Κερκινοπούλου και ο Υπεύθυνος Αγωγής Υγείας Π.Ε. Ανατολικής Θες/νίκης κ. Τομπούλογλου, σε συνεργασία με το Σχολικό Σύμβουλο παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου κ. Κοτοπούλη. Θερμές ευχαριστίες στο Δ/ντή του σχολείου κ. Μηλίτση Β. για την αμέριστη υποστήριξή του σε όλη τη διάρκεια του έργου.

20160511-10D-002