Το Sweetandspicy θα μπορούσε αναμφίβολα να είναι το όνομα ενός “gourmetrestaurant”.Είναι όμως η ονομασία του eTwinningέργου που πραγματοποιήσε η Ε2’ τάξη του σχολείου μας με θέμα τη μαγειρική. Από τις δικές μας ελληνικές συνταγές ταξιδέψαμε γευστικά στις μακαρονάδες της Ιταλίας,τις κρέπες της Γαλλίας,την πολίτικη κουζίνα της Τουρκίας, τα περίεργα γλυκά της Λιθουανίας και της

Πολωνίας.

Οι μαθητές μαγείρεψαν μέσα στην τάξη!Αλμυρές και γλυκές συνταγές.Παραδοσιακές και μοντέρνες.Η 1η ομάδα αναλάμβανε να βρει και να γράψει τη συνταγή.Η 2η να συγκεντρώσει τα υλικά,η 3η τα θρεπτικά συστατικά της,η 4η τη μαγειρική και η 5η την παρουσίαση της όλης διαδικασίας μέσα στην τάξη.Και όλα αυτά στην Αγγλική γλώσσα με την απαραίτητη βοήθεια και διδασκαλία που είχε προηγηθεί για τον εμπλουτισμό του λεξιλογίου και την μνημόνευση των όρων μαγειρικής και των γραμματικών φαινομένων από την καθηγήτρια Αγγλικών, Αθηνά Καζάνα.Αναμφισβήτητα, η διαδικασία εκμάθησης απεδείχθει καινοτόμα διότι οι μαθητές είχαν εμπλακεί σε μια κατάσταση όπου μάθαιναν χωρίς να το καταλαβαίνουν.

Τα αποτελέσματα του έργου μας στο τέλος μας δικαίωσαν!Είχε απόλυτο δίκαιο ο BenjaminFranklinπου έλεγε

TellmeandIforget.

Teach me and I remember.