20170223-BIA-001Την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2017, πραγματοποιήθηκε από την Δ/νση Περιφερειακής Εκπ/σης Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Θεσσαλίας σε συνεργασίαμε τοΕλληνικό Τμήμα της ΙΒΒΥ – Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου, τον Δήμο Λαρισαίων-Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας και το Δίκτυο Πρόληψης της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, ημερίδα με θέμα: «Με σύμμαχο σου τα βιβλία, διώξε τη βία απ΄ τα σχολεία» στη Δημοτική Πινακοθήκης Λάρισας – Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα.

Στην ημερίδα συμμετείχαν

σχολικές μονάδες-νηπιαγωγεία του νομού Καρδίτσας και παρουσιάστηκε συλλογική αφίσα και ομαδικά έργα που προέκυψαν ύστερα από διαπραγμάτευση σχετικών θεμάτων από εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες των σχολείων.

20170223-BIA-002

Στην εκδήλωση πήραν μέρος 37 εκπαιδευτικοί και περίπου 200 μαθητές/τριες των εξής νηπιαγωγείων:

1ο και 20ο Ν/Γ Καρδίτσας, Τμήμα ένταξης 6ου Νηπιαγωγείου Καρδίτσας, 12ο Καρδίτσας, 28ο Καρδίτσας, 40ο Καρδίτσας, 2ο Σοφάδων, 1ο και 4ο Μουζακίου, Αγναντερού, Μαραθέας, Μάρκου, Μαυροματίου, Μητρόπολης, καθώς και το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο Φαναρίου.

Την ημερίδα παρακολούθησε η Σχολική Σύμβουλος 10ης Εκπ. Περιφ. Προσχολικής Αγωγής κα. Ευαγγελία Παπαδημητρίου και ομάδα εκπαιδευτικών.

20170223-BIA-003

Οι σχολικές μονάδες και οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν θα λάβουν τιμητικές διακρίσεις-επαίνους σε σχετική εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί σύντομα.

20170223-BIA-004