Με μια μεγάλη τιμητική διάκριση επέστρεψε στην Καρδίτσα η σχολική χορωδία του 8ου Δημοτικού σχολείου Καρδίτσας που συμμετείχε στο 2ο Διεθνές Φεστιβάλ σχολικών χορωδιών που πραγματοποιήθηκε στην Θεσσαλονίκη υπο την αιγίδα του Δήμου Καλαμαριάς το τριήμερο 17-18 και 19 Μαρτίου στο θέατρο ΄΄ Ν.ΒΟΤΣΗ΄΄ και ήταν αφιερωμένο στην Βυζαντινή Μουσική. Η χορωδία ερμηνεύοντας άψογα τραγούδια του
Μ. Θεοδωράκη -Ν. Γκάτσου αλλά και ξένα (Αve Maria) ενθουσίασε το κοινό που χειροκρότησε θερμά τα παιδιά. Η κριτική επιτροπή ενθουσιασμένη από την παρουσία της απένειμε το Α΄βραβείο καλύτερης παρουσίας.Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά της χορωδίας που αφιερώσαν πολύτιμο χρόνο απο την ξεκούραση τους ,στους γονείς των παιδιών που συμπαραστάθηκαν στην προσπάθεια τους ,στην μουσικό του σχολείου κ.Εγγλέζου Κων/να που ακούραστα αφιέρωσε τον ελεύθερο χρόνο της κάνοντες πρόβες στα παιδιά. Στο τέλος της παρουσίασης η χορωδία ΄εκανε μικρό αφιέρωμα στους ήρωες του 1821 που θυσιάστηκαν για την πατρίδα τραγουδώντας μαζί με το κοινό το γνωστό τραγούδι ¨Πότε θα κάνει Ξαστεριά¨.

20170320-8DI-001