Σύσσωμη η εκπ/κή κοινότητα του 8ου Δημοτικού σχολείου Καρδίτσας τίμησε παρουσία του σχολικού Συμβούλου της 2ης εκπ/κής περιφέρειας κ. Κωτούλα Βασιλείου, εκπροσώπων της τοπικής αυτοδιοίκησης , της εκκλησίας και πλήθος γονέων την επέτειο της εξέγερσης του ελληνικού λαού ενάντια στο

καθεστώς των Συνταγματαρχών. Οι μαθητές με θεατρικά (Το καφενείο η Ελλάς-Ένας μικρός δικτατορίσκος) αλλά και ποιήματα μας μετέφεραν νοερά στην εποχή εκείνη. Η βραβευμένη χορωδία του σχολείου με την μαέστρο κ. Εγγλέζου Κων/να τραγούδησε τα τραγούδια (Όταν σφίγγουν το χέρι-Στο καφενείο η Ελλάς-Ο Στρατιώτης-Το σφαγείο ). Η γιορτή ολοκληρώθηκε με την απαγγελία όλων των συντελεστών του Εθνικού μας Ύμνου. Θερμά συγχαρητήρια στους εκπ/κούς των τριών τμημάτων της Δ΄ τάξης κ. Ανυφαντή Χαρούλα, κ. Κατσαβού Μπελίντα, κ. Μιχάλη Βασίλειο και στην θεατρολόγο του σχολείου μας κ. Μαργαρίτη Δέσποινα.

20171120-8DI-001

20171120-8DI-002