Συνεχίζοντας τις μουσικές αναζητήσεις και διαδρομές η  βραβευμένη σχολική χορωδία του 8ου Δημοτικού σχολείου Καρδίτσας έλαβε μέρος στο 3ο φεστιβάλ σχολικών χορωδιών που πραγματοποιήθηκε στην

Θεσ/νίκη ( Θέατρο Μελίνα Μερκούρη στην Καλαμαριά) από 16 έως  και 18 Μαρτίου 2018 στο οποίο  συμμετείχαν 50 χορωδίες από όλη την Ελλάδα.
Η σχολική χορωδία εκτέλεσε ελληνικό , ξένο ρεπερτόριο και Βυζαντινούς ύμνους  και χειροκροτήθηκε θερμά από το κοινό και δέχθηκε τα  συγχαρητήρια από την κριτική επιτροπή του φεστιβάλ. Τα παιδιά απέκτησαν πλούσιες εμπειρίες στο μουσικό τους αυτό ταξίδι, ήρθαν σε επαφή με μαθητές-χορωδούς άλλων σχολείων και διεύρυναν τους μουσικούς τους ορίζοντες.
Πολλά μπράβο στους μαθητές και στις μαθήτριες ,μέλη της σχολικής χορωδίας, στην μαέστρο και μουσικό του σχολείου κ.Εγγλέζου Κων/να και στους γονείς των παιδιών.

20180320-8DI-001