Με την αποχαιρετιστήρια γιορτή οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του 8ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας αποχαιρέτησαν το σχολείο τους ανοίγοντας τα φτερά τους για την επόμενη εκπ/κή βαθμίδα. Μέσα σε κλίμα συγκίνησης,  μετά από 6 χρόνια παραμονής στο σχολείο τους,  με τραγούδια ,χορό και θεατρικά δρώμενα είπαν αντίο στο σχολείο που ήταν το σπίτι τους για όλα αυτά τα χρόνια.

Αποσπάσματα από κλασσικές ελληνικές ταινίες, Ο μπακαλόγατος,Υπάρχει και φιλότιμο, Χτυποκάρδια στο θρανίο, με τραγούδια από την χορωδία του σχολείου ,οδός ονείρων, υπομονή,ο γλάρος, εφτά τραγούδια θα σου πώ,τα παιδιά του Πειραιά και χορευτικά κομμάτια έδωσαν την ευκαιρία στο πλήθος του κόσμου να τους χειροκροτήσει θερμά και να τους ευχηθεί καλό Καλοκαίρι και καλή φοίτηση στην επόμενη εκπ/κή βαθμίδα τους.. Αγαπημένα μας παιδιά σας ευχαριστούμε που μοιραστήκαμε μαζί τις χαρές και τις λύπες όλα αυτά τα χρόνια. Πάντα θα είστε στην καρδιά μας...