To 2ο ΔΣ Καρδίτσας επισκέφθηκε τον  Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Τσιάκο Βασίλειο στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS + ,“Digital Society may the force be with us» μαζί  με τις εκπροσώπους του σχολείου της πόλης Γκντίνιας της Πολωνίας, Elzbieta Klinska και Magdalena Kucharska-Rzeppa.

Ο κ. Δήμαρχος μας ενημέρωσε για την ιστορία της πόλης της Καρδίτσας και προβλήθηκε  φωτογραφικό υλικό από το 1917 έως τώρα.

Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση του εκπαιδευτικού συστήματος της χώρας μας από την  Aναπληρώτρια Διευθύντρια Π.E. Καρδίτσας , κ.  Ευαγγελία Χατζηδημητρίου.

20191210-2DS-001

20191210-2DS-002

20191210-2DS-003

Έγινε ανταλλαγή δώρων ανάμεσα στις δύο πόλεις, Καρδίτσας και Γκντίνιας. Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί, Αριστέα Παπαδημητρίου, Δ/ντρια του Σχολείου, Αθηνά Καζάνα, καθηγήτρια Αγγλικών και Βασιλική Ζωγράφου, δασκάλα του τμήματος Ε2, που συμμετέχει στο πρόγραμμα.