Την Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2019 το 5ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας διοργάνωσε εκπαιδευτική εκδήλωση για την αστρονομία και το περιβάλλον, στο πλαίσιο του προγράμματος του CERN για την κοσμογονία και την αστρονομία που υλοποιείται στο σχολείο. Η εκδήλωση περιελάμβανε προβολή ταινιών θόλου στο Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο που είχε εγκατασταθεί στην αυλή του σχολείου.

Πρόκειται για μια ειδική ημιμόνιμη κατασκευή που έχει τη δυνατότητα να παρουσιάζει εκπαιδευτικά ντοκιμαντέρ και ταινίες πλήρους θόλου (360ο), προσφέροντας μία μοναδική οπτικοακουστική διδακτική εμπειρία. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, οι μεγαλύτεροι μαθητές παρακολούθησαντη συναρπαστική εξερεύνηση της σκοτεινής ύλης, από το Big Bang έως τα πειράματα του CERN, οι μικρότεροι μαθητές εξερεύνησαν τους πλανήτες του ηλιακού συστήματος, ενώ οι πιο μικροί ταξίδεψαν στον βυθό, για να παρακολουθήσουν τους ήρωές τους σε μια αποστολή για την προστασία του περιβάλλοντος. Μετά την ταινία όλοι οι μαθητές παρατήρησαν τον ήλιο με το τηλεσκόπιο που είχε στηθεί στην αυλή του σχολείου. Έπειτα, ακολούθησε συζήτηση για τα ουράνια σώματα, την ύπαρξή τους, τη λειτουργία των τηλεσκοπίων και τον ρόλο των επιστημόνων στην ανακάλυψη νέων αστρικών φαινομένων. Ο κ. Σακκάς, υπεύθυνος του Πλανηταρίου, απάντησε στις ερωτήσεις των παιδιών και εξήγησε με απλό και κατανοητό τρόπο τη λειτουργία του σύμπαντος. Μέσα από ένα συναρπαστικό και ψυχαγωγικό ταξίδι οι μαθητές ενθουσιάστηκαν, ανακάλυψαν καινούριους κόσμους και έδειξαν ενδιαφέρον για την επιστήμη και την αστρονομία.

20191211-5DS-001

20191211-5DS-002