Στο 8ο Δημοτικό σχολείο Καρδίτσας οι μαθητές της Ε' και ΣΤ' τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν στον χώρο τους την ομάδα του  LET'S DO IT GREECE που είναι η μεγαλύτερη εθελοντική ομάδα δράσης της Ελλάδας.

Την Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου η ομάδα εθελοντών επισκέφτηκε το 8ο Δημοτικό σχολείο όπου τα παιδιά συζήτησαν θέματα σχετικά με το περιβάλλον και τη διάσωση του πλανήτη μας. Ζωγράφισαν αποτυπώνοντας μια αντιφατική εικόνα ενός καθαρού και βρώμικου περιβάλλοντος. Κατανόησαν την έννοια της ανακύκλωσης μέσα από την παρουσίαση του  παραμυθιού " Ο κ. Μπλε" της κ. Κατερίνας Παρασκευά από τη μουσικό κα Φούκα Μυρτώ.Στη συνέχεια οι μαθητές των δύο τάξεων συμμετείχαν στο συμβολικό φύτεμα μια ελιάς στο άλσος Παυσιλίπου. Το σύνθημα που δόθηκε ήταν "Πάμε να φυτέψουμε μαζί τις ρίζες που μας ενώνουν!"
 20191211-8DS-001
Ευχαριστούμε πολύ την ομάδα του LET'S DO IT GREECE που επισκέφτηκαν το σχολείο μας και ευαισθητοποίησαν μικρούς και μεγάλους για ένα καθαρό περιβάλλον.

Τέλος, ευχαριστούμε τον κ. Αντωνίου Σωτήριο, αντιδήμαρχο καθαριότητας και την κ.Μεσιακάρη, επόπτρια καθαριότητας.