Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης και το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε) Καρδίτσας, σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Καρδίτσας διοργανώνουν για 10η συνεχή χρονιά εκδήλωση με πειράματα, αφίσες, κατασκευές, εργαστήρια, ομιλίες, θεατρικά και άλλα δρώμενα από το χώρο των Φυσικών Επιστημών.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί να

ενημερώσουν και να βοηθήσουν τους μαθητές/τριες του σχολείου τους, ώστε να συμμετάσχουν, ατομικά ή ομαδικά, στην παραπάνω εκδήλωση με κάποιο πείραμα, κατασκευή, αφίσα, θεατρικό ή άλλο δρώμενο. Οι εργασίες των μαθητών/τριών μπορούν να γίνουν και στο πλαίσιο των διαθεματικών ή συνθετικών εργασιών. Τουλάχιστον ένας/μία εκπαιδευτικός θα συντονίζει την εργασία μιας ή περισσότερων ομάδων μαθητών/τριών.

Στη φετινή εκδήλωση δεν υπάρχει περιορισμός στη θεματολογία των πειραμάτων. Υπάρχουν όμως θεματικοί άξονες: α) 2008-2017: Δεύτερη Δεκαετία του ΟΗΕ για την Εξάλειψη της Φτώχειας, β) 2017: Διεθνές Έτος Βιώσιμου Τουρισμού και Ανάπτυξης, γ) κλιματική αλλαγή, δ) εφαρμογές Φυσικών Επιστημών στην καθημερινότητα.

Η εκδήλωση θα γίνει:

α) την Τρίτη, 2 Μαΐου 2017, στο παλιό 1ο Λύκειο Καρδίτσας (10η στην Καρδίτσα),

β) την Τετάρτη 3 Μαΐου 2017, στο Γενικό Λύκειο Μουζακίου (6η στο Μουζάκι) και

γ) την Πέμπτη 4 Μαΐου 2017, στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Παλαμά (2η στον Παλαμά).

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί να συμπληρώσουν την δήλωση συμμετοχής και να την αποστείλουν στη Δ/νση Π.Ε.Καρδίτσας (για το ΕΚΦΕ) ηλεκτρονικά στο Γραφείο Εκπαιδευτικών Θεμάτων, ενημερώνοντας παράλληλα με e-mail το ΕΚΦΕ Καρδίτσας το αργότερο έως την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017. Προϋπόθεση συμμετοχής κάποιου σχολείου είναι η ενυπόγραφη συμπλήρωση της δήλωσης με ανάληψη της σχετικής ευθύνης ότι τα πειράματα που θα παρουσιαστούν δεν έχουν καμιά επικινδυνότητα για όσους τα παρακολουθήσουν.

Για περισσότερες πληροφορίες για την εκδήλωση και τις δηλώσεις συμμετοχής, παρακαλούμε απευθυνθείτε στο Ε.Κ.Φ.Ε. Καρδίτσας. Πληροφορίες: Ιωάννης Ντελής, e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. & Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., Τηλ: 2441079170-1

Fax: 2441079172.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση http://ekfe.kar.sch.gr