Το τμήμα Δ2 του 2ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας συμμετείχε στο πρόγραμμα eTwinningμε τίτλο I AM DRAWING I AM LEARNING σε συνεργασία με δημοτικά σχολεία από την Τουρκία, τη Λιθουανία, την Πολωνία, τη Ρουμανία, την Ιταλία, την Ισπανία και τη Μολδαβία.

Οι μαθητές πήραν μέρος σε διαγωνισμούς, γιόρτασαν την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα, δημιούργησαν αφίσες για την Ημέρα Ευρωπαϊκών Γλωσσών, μίλησαν για αξίες και ιδανικά, συνεργάστηκαν για τη σύνθεση κοινού ποιήματος, βιβλίου, και εικονογραφημένου λεξικού.

Μέσα από τις δραστηριότητες του προγράμματος διεύρυναν τις γνώσεις τους στην αγγλική γλώσσα και ανέπτυξαν τις ψηφιακές δεξιότητες, ενώ παράλληλα ήρθαν σε επαφή με διαφορετικούς πολιτισμούς. Τους μαθητές καθοδήγησε η εκπαιδευτικός αγγλικής γλώσσας Αγλαΐα Αναστασοπούλου.

20211213-2DS-001

20211213-2DS-002