Το 18ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας συμμετείχε στο κάλεσμα συνάδελφου από το Kyiv Γymnasium Troyeschyna στο Κίεβο της Ουκρανίας να συμμετέχουν όσο το δυνατόν περισσότερα σχολεία σε έναν ψηφιακό πίνακα και να δηλώσουν την υποστήριξή τους στην Ουκρανία με το όνομα της εκδήλωσης “My Liberty is your liberty”/ Η ελευθερία μου είναι η ελευθερία σου.  Οι εκπαιδευτικοί

Ξένων Γλωσσών του σχολείου μας, σε συνεργασία με την Εικαστικό και την εκπ/κό Μουσικής, οργάνωσαν και παρουσίασαν στο σχολείο γνωστά αγγλόφωνα αντιπολεμικά τραγούδια από τη δεκαετία του ’70 και σχετικές εικαστικές δημιουργίες με συνθήματα και πανό. Η όλη δράση διαχύθηκε αστραπιαία στη σχολική μας κοινότητα, εμπλουτίστηκε με επιπλέον δραστηριότητες και έτσι το πρωί της Πέμπτης 3/03/2022 όλα τα μέλη, εκπαιδευτικοί και παιδιά συμμετείχαν σε μία αντιπολεμική διαδήλωση στον Προαύλιο χώρο του Σχολείου. Το eTwinning, η μεγαλύτερη κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης, αποδεικνύει για ακόμη μια φορά τη συνεργατική της υπόσταση και υποστήριξη στο λαό που πλήττεται από τον φρικαλέο αυτόν πόλεμο. Ας γεμίσουν οι φωνές των παιδιών μας ελπίδα για άμεση κατάπαυση των βομβαρδισμών.

20220304 18D 001