20230323 2DS 001

Η τάξη Γ2 του σχολείου μας συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “NUMBERS NUMBERS EVERYWHERE” σε συνεργασία με Δημοτικά Σχολεία από την Τουρκία και την Ισπανία. Μέσα από τις δραστηριότητες του προγράμματος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δείξουν σε όλους

πώς χρησιμοποιούμε τους αριθμούς στην καθημερινή μας ζωή και στα μαθήματά μας, καθώς και να εξασκηθούν στη χρήση της Αγγλικής Γλώσσας. Aνέπτυξαν τις ψηφιακές τους δεξιότητες χρησιμοποιώντας ψηφιακά εργαλεία για τη δημιουργία λογότυπου και αφίσας, παζλ και συννεφόλεξου, ενώ παράλληλα ήρθαν σε επαφή με διαφορετικούς πολιτισμούς, συνομίλησαν και έλαβαν μέρος σε διαδικτυακές δραστηριότητες με τους συνεργάτες τους από τις χώρες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα κατά τη διάρκεια ζωντανών συναντήσεων. Στο τέλος, δημιούργησαν συνεργατικά με τους μαθητές των άλλων χωρών ένα κοινό τραγούδι, ένα βιβλίο με SUDOKU και μία ιστορία με τίτλο “Where are the numbers? “.