Από τις 7 Νοεμβρίου μέχρι και 16 Δεκεμβρίου 2016 οι μαθητές των τελευταίων τάξεων του Δημοτικού, του Γυμνασίου και του Λυκείου έχουν τη δυνατότητα να παίξουν και να δοκιμάσουν ατομικά ή σε ομάδες να εμπλουτίσουν οι ίδιοι το περιεχόμενο του παιχνιδιού «Ο γύρος του κόσμου σε 80 ερωτήσεις» (το παιχνίδι έχει εγκριθεί από

το Υπουργείο Παιδείας για το εκπαιδευτικό του περιεχόμενο). Οι πιο ενδιαφέρουσες και διασκεδαστικές ερωτήσεις που θα λάβουμε, θα ενσωματωθούν στο παιχνίδι τη νέα χρονιά, κάνοντας το εικονικό ταξίδι &g amma;νώσεων πιο συναρπαστικό! Όσο για τους εμπνευσμένους δημιουργούς των ερωτήσεων, που θα διακριθούν για την πρωτοτυπία τους, θα κερδίσουν μια θέση στους συν-δημιουργούς του παιχνιδιού και την ευκαιρία να γίνουν… πρωτοσέλιδο στο εφημεριδάκι των εκπαιδευτικών και στα ηλεκτρονικά μέσα του WWF!

Οι ερωτήσεις θα πρέπει να αφορούν αποκλειστικά τις τρεις πίστες (Θράκη, Κυκλάδες, Αττική) του παιχνιδιού και τις εξής θεματικές κατηγορίες:

1. Είδη,
2. Οικότοποι,
3. Καλύψεις/Χρήσεις γης (υπό την έννοια των ανθρώπινων δραστηριοτήτων),
4. Απειλές,
5. Γεωγραφία,
6. Τρόπος Ζωής/Καθημερινότητα

Κάθε συμμετοχή (ατομική ή ομαδική) θα πρέπει να περιλαμβάνει 10 έως 20 νέες, ολοκληρωμένες ερωτήσεις. Δειτε εδώ τους όρους του διαγωνισμού και το αρχειο υποβολής των ερωτήσεων σας.

Τo πακέτο των ερωτήσεων κάθε συμμετοχής θα πρέπει να αποσταλεί ηλεκτρονικά στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., με τα στοιχεία του/των δημιουργού/ών (ονοματεπώνυμο, τάξη, σχολείο και ένα e-mail επικοινωνίας).