Το Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας (Κ.Π.Ε.Μ) συντονίζει το Εθνικό θεματικό Δίκτυο «Τα Βότανα στη ζωή μας» το οποίο ιδρύθηκε στις 25/01/2016 με αρ. πρωτ. 11487/Δ2. Οι σκοποί και στόχοι του, προτεινόμενες θεματικές και όλες οι σχετικές πληροφορίες βρίσκονται στο σύνδεσμο του Ε.Θ.Δ. http://mvotana.weebly.com/.

Μια μοναδική εμπειρία έζησαν οι μαθητές του 1/θ Δημοτικού Σχολείου Ανθηρού του Δήμου Αργιθέας στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinningμε θέμα «Christmascardsforpenpals» (Χριστουγεννιάτικες κάρτες δια αλληλογραφίας). Σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο EscuelaVistaAlegreτης μητροπολιτικής περιοχής της Βαρκελώνης, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή μέσω τηλεδιάσκεψης με ένα διαφορετικό πολιτιστικό περιβάλλον.

Στο σχολείο μας και φέτος εκπονείται ένα καινοτόμο πολιτιστικό πρόγραμμα το οποίο αναφέρεται στα δικαιώματα του παιδιού. Το τμήμα Γ1 συμμετέχει σ’ αυτό με τον τίτλο: «Είμαι παιδί, έχω φωνή./ Ησόμ τσχαβό ντα κεράβα λάφι.», ενώ από την έκτη τάξη επιλέχθηκε ο τίτλος: «Είμαι παιδί, μιλώ, γελώ, παίζω, διεκδικώ./ Ησόμ τσχαβό ντα κεράβα λάφι, ασάβα, κχελάβα ντα μαράβα μαν».

Στο 8ο Δημοτικό σχολείο Καρδίτσας οι μαθητές της Ε' και ΣΤ' τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν στον χώρο τους την ομάδα του  LET'S DO IT GREECE που είναι η μεγαλύτερη εθελοντική ομάδα δράσης της Ελλάδας.

Την Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2019 το 5ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας διοργάνωσε εκπαιδευτική εκδήλωση για την αστρονομία και το περιβάλλον, στο πλαίσιο του προγράμματος του CERN για την κοσμογονία και την αστρονομία που υλοποιείται στο σχολείο. Η εκδήλωση περιελάμβανε προβολή ταινιών θόλου στο Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο που είχε εγκατασταθεί στην αυλή του σχολείου.

To 2ο ΔΣ Καρδίτσας επισκέφθηκε τον  Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Τσιάκο Βασίλειο στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS + ,“Digital Society may the force be with us» μαζί  με τις εκπροσώπους του σχολείου της πόλης Γκντίνιας της Πολωνίας, Elzbieta Klinska και Magdalena Kucharska-Rzeppa.

Στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας οι μαθητές της Γ΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά την ομάδα του LETSDOIT, η οποία επισκέφτηκε το σχολείο μας στα πλαίσια ενός ταξιδιού σε όλη την Ελλάδα και με σύνθημα «Ρίζες που μας ενώνουν».