20230505 7DS 001

Έπειτα από σχετική αξιολόγηση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και της Εθνικής υπηρεσίας eTwinning, το 7ο Δημοτικό σχολείο Καρδίτσας βραβεύτηκε με την ετικέτα “eTwinning School’’ για το 2023-24. Συνολικά 132 σχολεία απ΄ όλη την Ελλάδα τιμήθηκαν με τη συγκεκριμένη ετικέτα. Βασικά κριτήρια για τη διάκριση αυτή, σύμφωνα με την επιτροπή αξιολόγησης, αποτελούν η δέσμευση για συνεργασία, ανταλλαγή ιδεών και πρακτικών και ομαδική εργασία. Στόχος είναι οι μαθητές των σχολείων αυτών να γίνουν παράγοντες αλλαγής αλλά και τα ίδια τα σχολεία  να αποτελέσουν πρότυπα και να εξελιχθούν σε καινοτόμους οργανισμούς μάθησης χωρίς αποκλεισμούς. Η βράβευσή μας ήρθε ως αποτέλεσμα συνεργασίας κι εκπόνησης έργων eTwinning από εκπαιδευτικούς του σχολείου μας επί σειρά ετών.

Δέσμευσή μας είναι να προωθήσουμε το eTwinning και τις αξίες του στην ευρύτερη σχολική κοινότητα.