20231030 8DS 001

Εξαιρετική αίσθηση έκανε ως προς το ενδιαφέρον περιεχόμενο η παρουσίαση του προγράμματος που εκπονείται στο 8ο Δημοτικό Σχολείο τα τελευταία δυο χρόνια και αισίως εφαρμόζεται για 3η χρονιά: «Καλλιέργεια ήπιων δεξιοτήτων σε παιδιά δημοτικού σχολείου με όχημα παρεμβάσεις διαμεσολάβησης». Παρουσιάστηκε από

τους: Βασίλειο Κωτούλα (Σχολικό Σύμβουλο), Κωνσταντία Εγγλέζου (Μουσικό – Κοινωνιολόγο), Τάνια Κωτούλα (Ψυχολόγο), Αγορή Καραστέργιου (Ψυχολόγο), και Μαρία Μπαλτίνη (Κοινωνική Λειτουργό) στο 9ο Διεθνές Συνέδριο για την προώθηση της Εκπαιδευτικής καινοτομίας (ΕΕΠΕΚ) που πραγματοποιήθηκε με τη συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Θεσσαλίας στην Λάρισα στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας στις 20,21 και 22 Οκτωβρίου. Το εν λόγω πρόγραμμα εκπονεί ομάδα εκπαιδευτικών του σχολείου στα πλαίσια Αυτοαξιολόγησης Σχολικής Μονάδας και Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που αποτελείται από τους: Κωνσταντία Εγγλέζου, Στατήρα Ευθύμιο, Παπάρα Θωμά, Μιχάλη Βασίλειο, Κουτή Ιωάννη και Αθανασίου Κωνσταντίνο.