20231213 KAR 001

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας σε συνεργασία με τους Συμβούλους Εκπαίδευσης αρμοδιότητάς της, απηύθυνε πρόσκληση προς τις Σχολικές Μονάδες της περιοχής αρμοδιότητάς της, προκειμένου να συμμετάσχουν σε διαγωνισμό ζωγραφικής Χριστουγεννιάτικης κάρτας της ΔΠΕ.

Στη δράση συμμετείχαν και απέστειλαν χριστουγεννιάτικες κάρτες μαθητές και μαθήτριες από τις ακόλουθες εξήντα (60) σχολικές μονάδες προσχολικής και δημοτικής εκπαίδευσης:

Νηπιαγωγεία: 1ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας, 5ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας, 6ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας, 8ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας, 9ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας, 10ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας, 13ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας, 23ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας, 29ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας, 33ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας, 34ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας, 39ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας, Ειδικό Νηπιαγωγείο Καρδίτσας, Νηπιαγωγείο Άγιου Θεόδωρου, Νηπιαγωγείο Αρτεσιανού, Νηπιαγωγείο Καλλίθηρου, Νηπιαγωγείο Κρύας Βρύσης, Νηπιαγωγείο Μητρόπολης, Νηπιαγωγείο Σταυρού, 1ο Νηπιαγωγείο Σοφάδων, 4ο Νηπιαγωγείο Σοφάδων, Νηπιαγωγείο Ανάβρας, Νηπιαγωγείο Κυψέλης, Νηπιαγωγείο Ματαράγκας, Νηπιαγωγείο Ρεντίνας, 1ο Νηπιαγωγείο Παλαμά, 2ο Νηπιαγωγείο Παλαμά, 3ο Νηπιαγωγείο Παλαμά, Νηπιαγωγείο Αγίας Τριάδας, Νηπιαγωγείο Ιτέας, Νηπιαγωγείο Μαραθέας, Νηπιαγωγείο Μάρκου, Νηπιαγωγείο Προαστίου, Νηπιαγωγείο Αργυρίου.

Δημοτικά Σχολεία: Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, 4ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, 6ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, 7ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, 8ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, 10ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, 19ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, 4ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων, Δημοτικό Σχολείο Άγιου Θεόδωρου, Δημοτικό Σχολείο Αρτεσιανού, Δημοτικό Σχολείο Καλλίθηρου, Δημοτικό Σχολείο Κρύας Βρύσης, Δημοτικό Σχολείο Μητρόπολης, Δημοτικό Σχολείο Σταυρού, 2ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων, Δημοτικό Σχολείο Ανάβρας, Δημοτικό Σχολείο Καρποχωρίου, Δημοτικό Σχολείο Κυψέλης, Δημοτικό Σχολείο Λεονταρίου, 1ο Δημοτικό Σχολείο Παλαμά, 3ο Δημοτικό Σχολείο Παλαμά, Δημοτικό Σχολείο Ιτέας, Δημοτικό Σχολείο Μαραθέας, 1ο Δημοτικό Σχολείο Μουζακίου, Δημοτικό Σχολείο Αγναντερού, Δημοτικό Σχολείο Δρακότρυπας.

Από τις κάρτες που δημιουργήθηκαν επελέγησαν τρεις (3) από Νηπιαγωγεία και τρεις (3) από Δημοτικά Σχολεία, προκειμένου να βραβευτούν και να αποτελέσουν τις επίσημες ευχετήριες κάρτες της ΔΠΕ Καρδίτσας που θα αποσταλούν ενόψει των εορτών.

Η επιλογή των καρτών πραγματοποιήθηκε από Επιτροπή στην οποία συμμετείχαν: ο Διευθυντής Εκπαίδευσης, κ. Κωνσταντίνος Γκόλτσος, ως πρόεδρος, και ως μέλη: η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ60 Νηπιαγωγών, κ. Κωτσιοπούλου Δήμητρα, οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης ΠΕ70 Δασκάλων, κ. Κοτοπούλης Θωμάς και κ. Μπότας Αθανάσιος, ο Εκπαιδευτικός Εικαστικών ΠΕ08, κ. Μπιλιούρης Κωνσταντίνος.

20231213 KAR 002

Κάθε κάρτα ήταν ένα μοναδικό καλλιτέχνημα και για τον λόγο αυτό η επιλογή ήταν πολύ δύσκολη. Ως κριτήρια επιλογής είχαν τεθεί: 1) η πρωτοτυπία σχεδιασμού της κάρτας 2) η ενεργή συμμετοχή μαθητών/τριών στην κατασκευή της, 3) η χρήση διαφορετικών τεχνικών, 4 )το μήνυμα που εκπέμπει κάθε εικαστική δημιουργία.

Με βάση τα παραπάνω κριτήρια σας ενημερώνουμε ότι η επιτροπή αξιολόγησης επέλεξε τις κάρτες των εξής σχολικών μονάδων:

Νηπιαγωγεία:

• Νηπιαγωγείο Κρύας Βρύσης
  • Ειδικό Νηπιαγωγείο Καρδίτσας
  • Νηπιαγωγείο Μαραθέας

Δημοτικά Σχολεία:

• Δημοτικό Σχολείο Καλλίθηρου
  • 7ο Δημοτικό Σχολείο
  • Δημοτικό Σχολείο Κυψέλης

Οι παραπάνω σχολικές μονάδες θα λάβουν ως δώρο ένα βιβλίο για τη σχολική βιβλιοθήκη, ενώ όλες οι σχολικές μονάδες, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/μαθήτριες που συμμετείχαν στο διαγωνισμό, ως επιβράβευση της συμμετοχής τους, θα λάβουν Έπαινο Συμμετοχής. Επίσης, η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ60 Νηπιαγωγών κ. Κωτσιοπούλου, δημιούργησε ένα βίντεο με όλες τις κάρτες που δημιουργήθηκαν από τις σχολικές μονάδες της ΔΠΕ Καρδίτσας, το οποίο βρίσκεται στον σύνδεσμο: https://youtu.be/IUz5Ody6Syo.

Ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας, κ. Κωνσταντίνος Γκόλτσος εκφράζει τις θερμές ευχαριστίες του σε όλες τις σχολικές μονάδες που έστειλαν χριστουγεννιάτικες κάρτες και συγχαίρει τους μικρούς μαθητές και μαθήτριες Προσχολικής και Δημοτικής Εκπαίδευσης, για την πρωτότυπη καλλιτεχνική έκφραση χριστουγεννιάτικων ευχών και για τις εξαιρετικές εικαστικές δημιουργίες τους, μέσω των οποίων αποτύπωσαν το μήνυμα των Χριστουγέννων. Επίσης, συγχαίρει όλους/όλες τους/τις Δ/ντές-ντριες και τους/τις Προϊσταμένους/ες για τις συμμετοχές της σχολικής μονάδας ευθύνης τους, τους/τις εκπαιδευτικούς υπεύθυνους/ες των τμημάτων, καθώς και τους/τις εκπαιδευτικούς Εικαστικών για τη συμβολή τους στη δημιουργία πρωτοτύπων καρτών από τους μαθητές και τις μαθήτριές τους.

Σημειώνεται ότι την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 11:00 π.μ., στην Κεντρική πλατεία της πόλης, θα λάβει χώρα ο στολισμός του Χριστουγεννιάτικου δέντρου με τις κάρτες όλων των σχολείων που συμμετείχαν στη δράση, και τα οποία καλούνται να προσέλθουν στον συγκεκριμένο χώρο προαιρετικά με αντιπροσωπευτικό τμήμα μαθητών/τριών των σχολείων τους.