Το eTwinningέργο με τίτλο “I’amgreat, you’regreat, we’regrEuropAt” (Είμαι υπέροχος, είσαι υπέροχος, είμαστε υπέροχα στην Ευρώπη) που υλοποιήθηκε τη σχολική χρονιά 2015-16 μεταξύ των σχολείων Anne-Frank-SchuleEschwegeΓερμανίας και 10ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας Ελλάδας απέσπασε το 2ο βραβείο στον Εθνικό Γερμανικό Διαγωνισμό eTwinning2016 στην ηλικιακή κατηγορία 4-11. Η βράβευση έγινε στα πλαίσια της έκθεσης «Didacta» στη Στουτγάρδη Γερμανίας την Παρασκευή 17.2.2016, παρουσία και του Υπουργού Πολιτισμού της Γερμανίας. Στο Γερμανικό σχολείο αποδόθηκε μία επιταγή 1500 Ευρώ για την αγορά τεχνικού εξοπλισμού. Να σημειωθεί ότι η κριτική επιτροπή αποτελείτο από τρεις

ακαδημαϊκούς καθηγητές, των Πανεπιστημίων της Λειψίας, του Μονάχου και του Κάισερσλάουτερν.

Το εν λόγω eTwinningέργο, το οποίο έχει αποσπάσει τόσο Εθνική όσο και Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας, δηλώθηκε συνδυαστικά και ως έργο Αγωγής Υγείας στην Ελλάδα. Επιστέγασμα αυτού ήταν το κοινό τραγούδι των δύο χωρών με θέμα την Ειρήνη, αλλά και το βιωματικό σεμινάριο που διοργανώθηκε από το Σχολικό Σύμβουλο της 1ης Εκπ/κής Περιφέρειας κ. Κοτοπούλη και τη Σύμβουλο Γερμανικής Γλώσσας κ. Κερκινοπούλου σε μαθητές και γονείς με θέμα την ενίσχυση της αυτοπεποίθησης και την αποτελεσματικότερη επικοινωνία γονέων και παιδιών. Oηλεκτρονικός σύνδεσμός του έργου είναι: https://twinspace.etwinning.net/12104/home (Όνομα χρήστη: greece.etwinning, κωδικός: karditsa)

20170223-10D-001

Η βράβευση στην έκθεση Didactaτης Στουτγάρδης