Το Στ1 και το Ε2 του 8ου Δημοτικού σχολείου Καρδίτσας ολοκληρώνει αυτές τις μέρες το πρόγραμμα etwinning με τίτλο “Ifeelgood… Igotyou” υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας Τσικούρη Μαρίας και Παπαδοπούλου Αγγελικής. Στο πρόγραμμα αυτό συμμετείχαν με επιτυχία σχολεία από τη Βαρκελώνη της Ισπανίας και την πόλη Χαργκίτα της Ρουμανίας.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί επικοινώνησαν, συνεργάστηκαν και έγιναν φίλοι με μαθητές άλλων σχολείων της Ευρώπης καθώς μοιράστηκαν τις δυσκολίες, τους προβληματισμούς και τις εμπειρίες που προέκυψαν λόγω της πανδημίας και της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Παρ’ όλες τις δυσκολίες της φετινής χρονιάς, οι μαθητές κατάφεραν να ολοκληρώσουν ποικίλες δραστηριότητες, να αποδείξουν τη συνεχή τους διάθεση για επικοινωνία και εξέλιξη, δίνοντας έτσι σε όλους εμάς ένα μάθημα ελπίδας και αισιοδοξίας.

20210603-8DI-001