20240418 GAM 001

Στα πλαίσια των Σχολικών  Δραστηριοτήτων Αθλητισμού στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Καρδίτσας  που διοργανώνει η ΟΕΣΑΔ, συνεχίστηκαν  οι Αθλοπαιδιές από τα σχολεία του Δήμου Παλαμά την Τρίτη 16/4 με τους  αγώνες  Καλαθοσφαίρισης 3Χ3 και την Τετάρτη 17/4  με τους αγώνες  Ποδοσφαίρου 7Χ7.

20240410 SEM 001

Την Τρίτη 9 Απριλίου 2024, στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, ο σύμβουλος εκπαίδευσης κος Θωμάς Κοτοπούλης στα πλαίσια παιδαγωγικής και διδακτικής-επιστημονικής υποστήριξης των εκπαιδευτικών της περιφέρειας ευθύνης του, διοργάνωσε επιμορφωτική ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς ΠΕ 70 που διδάσκουν στις τάξεις Α΄, Β΄ και Γ΄. Εισηγήσεις έγιναν από το

20240328 EST 001

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΡΥΘΡΟ ΣΤΑΥΡΟ

ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΕΚΠ/ΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ

ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΗΣ ΔΠΕ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ.

20240401 EKF 001

Το Σάββατο 30 Μαρτίου στο Κινηματοθέατρο Καρδίτσας, με πρωτοβουλία των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας, πραγματοποιήθηκε μια ενδιαφέρουσα εκδήλωση με τίτλο «Ψυχική υγεία παιδιών και εφήβων, εκπαίδευση και ποιότητα ζωής στην ψηφιακή εποχή», με ομιλητές τον Δρ. Κωνσταντίνο Σιώμο, ψυχίατρο παιδιών και εφήβων και την κ. Βίκυ Φλέσσα, δημοσιογράφο-κλασσική φιλόλογο, οι οποίοι καθήλωσαν το κοινό με τις τοποθετήσεις τους σε μια διαδραστική επικονωνία. Τον συντονισμό της εκδήλωσης είχε ο δημοσιογράφος κ. Γιώργος Μπανάτσας. Ιδιαίτερο χρώμα στην εκδήλωση έδωσε η Μικτή Χορωδία Καρδίτσας “Parenthesis” υπό την Διεύθυνση της κ. Ελένη Πρίτσα και του κ. Μιχάλη Ζαχαρτζή. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδας και Φαναριοφερσάλων κ. Τιμόθεος, βουλευτές του νομού, εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης, εκπαιδευτικοί και γονείς.

IMG 64a3402b3288e0cde77e59ff972dd603 V 999

Αξιότιμοι εκπαιδευτικοί, αγαπητοί γονείς, αγαπητοί μαθητές και αγαπητές μαθήτριες,

Διπλή γιορτή η σημερινή, θρησκευτική και εθνική, οι έλληνες γιορτάζουμε τον  Ευαγγελισμό της Θεοτόκου, την αναγγελία σάρκωσης του θεανθρώπου Χριστού και ταυτόχρονα την επέτειο της 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821, την έναρξη της ελληνικής επανάστασης.

Η ελληνική επανάσταση του 1821 είναι το σημαντικότερο ιστορικό γεγονός της νεώτερης ιστορίας μας, καθώς το ελληνικό έθνος καταφέρνει μετά από 400 χρόνια σκληρής σκλαβιάς ν’ αποκτήσει κρατική υπόσταση. Ο αγώνας των ελλήνων είναι σκληρός, οι έλληνες υπόκεινται από τους τούρκους σε εξισλαμισμό, σε παιδομάζωμα, αρπάζονται, σφαγιάζονται. Δεν πτοούνται όμως, παρόλα τα μαρτύρια κατορθώνουν να διατηρήσουν την εθνική τους συνείδηση με την βοήθεια της Ορθόδοξης πίστης τους και της ελληνικής γλώσσας.

20240321 PSY 001

Οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας σε συνεργασία με τον Δήμο Καρδίτσας, την Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλιώτιδος & Φαναριοφαρσάλων και τον Ιατρικό Σύλλογο Καρδίτσας διοργανώνουν εκδήλωση με θέμα : "ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ, ΕΚΠΑΊΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΠΟΧΗ", το Σάββατο 30 Μαρτίου, ώρα 11:00 στο Κινηματοθέατρο Καρδίτσας.

Ομιλητές:

Δρ. Κ. Σιώμος, ψυχίατρος παιδιών και εφήβων και Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης Διαταραχής & Εθισμού στο Διαδίκτυο

κ. Β. Φλέσσα, δημοσιογράφος, κλασική φιλόλογος.

Συντονιστής εκδήλωσης: κ. Γ. Μπανάτσας, δημοσιογράφος

Καλλιτεχνική πλαισίωση εκδήλωσης: Μικτή Χορωδία Καρδίτσας "Parenthesis", που τελεί υπό την αιγίδα του Δημοτικού Ωδείου Καρδίτσας.

Διεύθυνση χορωδίας: κ. Ε. Πρίτσα & κ. Μ. Ζαχαρτζής

20240321 EKP 001

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας , την Τετάρτη 20 Μαρτίου, συνδιοργάνωσε με το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ), την Ιερά Αρχιεπισκοπή Αμερικής, τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης ΠΕ60 Καρδίτσας, άλλες ΔΠΕ και φορείς, τη διαδικτυακή εκπαιδευτική ημερίδα με τίτλο: "Διδάσκοντας το 1821".

Στόχος της Ημερίδας ήταν να