Σας ενημερώνουμε ότι μετά τη χθεσινή γνωμοδότηση του Συμβουλίου της Επικρατείας με αρ. 40/2015 από την Επιτροπή που συγκροτήθηκε σύμφωνα με το άρθρο 28 παρ. 4 του Ν.2190/1994(Α΄28) διενεργούνται κατ΄εξαίρεση οι υπηρεσιακές μεταβολές του Υπουργείου Παιδείας, που βρίσκονται σε εκκρεμότητα και οι προπαρασκευαστικές πράξεις τους για το εκπαιδευτικό προσωπικό της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, όπως ζητήθηκε με το 134783/Ε2/31-08-2015 έγγραφο του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Μετά απ΄αυτό συνεδριάζει σήμερα, Πέμπτη το μεσημέρι το ΠΥΣΠΕ Καρδίτσας και προχωράει άμεσα στην πραγματοποίηση και ολοκλήρωση όλων των υπηρεσιακών

ενεργειών για υπεραριθμίες-προσωρινές τοποθετήσεις-προσκλήσεις για δηλώσεις οριστικής τοποθέτησης των κλάδων (ΠΕ 11, ΠΕ 06 και ΠΕ 16) κ.α.

Το υπηρεσιακό συμβούλιο εργάστηκε επίπονα όλο το καλοκαίρι για να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε στις υπηρεσιακές μας ανάγκες. Επίσης και οι συνεργάτες μου στη Διεύθυνση, που προσέφεραν ακούραστα όλο το καλοκαίρι τις υπηρεσίες τους και για πολλές ώρες την ημέρα, αλλά και αρκετά Σαββατοκύριακα, ιδίως στη μηχανοργάνωση και το ΠΥΣΠΕ ώστε να είμαστε έτοιμοι με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς αξίζουν συγχαρητήρια θερμά και τις ιδιαίτερες ευχαριστίες μου. Αισθάνομαι όμως ιδιαίτερα ανάγκη να ευχαριστήσω από την καρδιά μου τον απερχόμενο γραμματέα του ΠΥΣΠΕ και εξαιρετικό μου συνεργάτη τον Νίκο για όλη του τη βοήθεια και τη στήριξη στο έργο μου. Μαζί ξεκινήσαμε την προσπάθεια το 2010 και για μια πενταετία πορευτήκαμε με κοινούς στόχους, διαχείριση δύσκολων καταστάσεων όπως 48% συνενώσεις σχολικών μονάδων, υπεραριθμίες κ.α. και σκληρή δουλειά για την αποτελεσματικότερη λειτουργία της Διεύθυνσης. Τον ευχαριστώ για την αγάπη, την αφοσίωση, την εχεμύθεια και τις ατέλειωτες ώρες δουλειάς και συνεργασίας. Του εύχομαι καλή επιτυχία στο νέο του ξεκίνημα.

Παρακαλώ τους εκπαιδευτικούς να ενημερώνονται καθημερινά από την ιστοσελίδα μας. Οι εξαιρετικοί συνάδελφοι στη μηχανογράφηση και στο ΠΥΣΠΕ είναι στη διάθεσή σας στα τηλέφωνα : 2441079370 και 2441079983.

Η Διευθύντρια Π.Ε. Καρδίτσας

Μητσιάδη Ευθυμία