Η κολύμβηση είναι μια από τις πιο διαδεδομένες μορφές φυσικής δραστηριότητας και χαρακτηρίζεται από πολλούς επιστήμονες και παιδαγωγούς ως η ιδανικότερη μορφή άσκησης, που επηρεάζει την κατάσταση της υγείας (ψυχικής και σωματικής )των παιδιών.
Το μάθημα της κολύμβησης είναι πλέον μέρος της διδακτέας ύλης του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής στα Δημοτικά Σχολεία και διδάσκεται υποχρεωτικά για την Γ΄ και Δ΄ τάξη.
   Η εκμάθηση της κολύμβησης στα σχολεία έχει μεγάλη κοινωνική αποδοχή και βοηθάει στην

πρόληψη επικίνδυνων καταστάσεων στο νερό.
Σύμφωνα με στοιχεία του Υπουργείου Ναυτιλίας και  Αιγαίου, ο αριθμός των πνιγμών στην Ελλάδα ετησίως έφτασε τους 400 και αυξάνεται συνεχώς. Σε μια χώρα σαν την Ελλάδα με την πληθώρα ακτών και την εύκολη πρόσβαση όλων των κατοίκων στη θάλασσα, η διδασκαλία του μαθήματος της κολύμβησης είναι μόνος τρόπος να περιοριστούν οι πνιγμοί το σχολείο.
   Στην Καρδίτσα το αντικείμενο της κολύμβησης υλοποιείται σε τρεις περιόδους των 8 κολυμβητικών μαθημάτων η κάθε μία:
Η Α΄ περίοδος ξεκίνησε στις 26-11-2018 και θα διαρκέσει ως τις 1-2-2019. Σε αυτή συμμετέχουν 406 μαθητές από 17 σχολεία με 27 τμήματα Γ τάξης και 4 τμήματα  Δ τάξης.
Η Β΄ περίοδος θα διαρκέσει  από 4-2-2019 ως και 29-3-2019. Εδώ συμμετέχουν 514 μαθητές με 16 τμήματα Γ τάξης, 21 τμήματα Δ΄ τάξης από 17 σχολεία
Η Γ΄ περίοδος θα διαρκέσει από 1-4-2019 έως 13-6-2019 με 507 μαθητές, από 9 τμήματα Γ΄ τάξης και 23 τμήματα Δ΄ τάξης από 18 σχολεία.
   Η κολύμβηση ως φυσική δραστηριότητα είναι ένας καλός τρόπος πρακτικής αερόβιας άσκησης. Δυόμιση ώρες την εβδομάδα εξάσκηση, μπορεί να μειώσει τον κίνδυνο χρόνιων ασθενειών, βελτιώνει την υγεία σε άτομα με διαβήτη, καρδιακή νόσο, μυοσκελετικά προβλήματα, ρευματοειδή αρθρίτιδα, κατάθλιψη και άλλα. Πρόσθετα οφέλη της κολύμβησης στην κινητική ανάπτυξη των παιδιών είναι η ανάπτυξη της σπονδυλικής στήλης, η αύξηση της ευκαμψίας και της ελαστικότητας των μυών τους, η αντιμετώπιση του άσθματος, η αύξηση των γνώσεων τους για ασφαλή κολύμβηση και το σπουδαιότερο η αποτροπή πνιγμών.
   Σκοπός της διδασκαλίας της κολύμβησης στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής είναι η εξοικείωση των μαθητών/τριών με το υγρό περιβάλλον, αποκτώντας τις βασικές δεξιότητες επίπλευσης και προώθησης σε αυτό. Η διδασκαλία της κολύμβησης στο σχολείο, δεν αποσκοπεί στην καλλιέργεια αθλητικών δεξιοτήτων  υγρού στίβου, ούτε στην τελειότητα των κολυμβητικών τεχνικών. Επιπρόσθετα, με την παρουσία τους στο χώρο του κολυμβητηρίου οι μαθητές/τριες θα γνωρίσουν με βιωματικό τρόπο και θα κατανοήσουν τους κανόνες του κολυμβητηρίου που συνδέονται τόσο με την ασφαλή λειτουργία όσο και με την υγιεινή των χώρων του.
 20181130-SWI-002  Στο μάθημα της κολύμβησης είναι θεμιτή η ένταξη των παιγνιωδών και ομαδικών δραστηριοτήτων στο νερό, οι οποίες αυξάνουν την ευχαρίστηση των παιδιών, συμβάλλουν στην εξοικείωση τους με το νερό και επιτρέπουν μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων και αλληλεπίδραση μεταξύ τους.
Οι φορείς που συνεργάζονται για όλο αυτό το εγχείρημα είναι:
•    Η  Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας με τη συμβολή της στη μεταφορά των μαθητών/τριών με τα υπεραστικά και τα αστικά λεωφορεία της πόλης μας.
•    Ο Δήμος Καρδίτσας με την παραχώρηση  του κολυμβητήριου.
•    Ο ΔΟΠΑΚ με τη στήριξή του  από την αρχή σε αυτή τη δύσκολη προσπάθεια.
•    Η  Σχολική Επιτροπή του Δήμου Καρδίτσας με την  εξασφάλιση του απαιτούμενου εξειδικευμένου εξοπλισμού.
•    Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας
Η ομάδα της κολύμβησης αποτελείται από τους εξής εκπαιδευτικούς, κλάδου ΠΕ 11 :
•    Ελένη Φαντέλα (Συντονίστρια)
•    Χρυσάνθη Ανδρεοπούλου
•    Γιώργος Γκινής