ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ       ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΝΕΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΣΤΟ 6ο ΔΗΜ ΣΧ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

το Νέο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του 6ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας.

image001

Το Εργαστήριο στεγάζεται σε αίθουσα που βρίσκεται στον 1ο όροφο του νέου

κτηρίου της σχολικής μονάδας και μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι 24 άτομα (εκπαιδευτικούς ή μαθητές)

προκειμένου να πραγματοποιηθεί πειραματική διδασκαλία των φυσικών μαθημάτων.

Δημιουργήθηκε από τη Διεύθυνση και τους Εκπαιδευτικούς της Σχολικής Μονάδαςσε συνεργασία με το

image003

Το εργαστήριο ήδη αξιοποιείται από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του 6ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας.

Ο εργαστηριακός χώρος είναι στη διάθεση των Σχολικών Συμβούλων Προσχολικής Αγωγής και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

και των Σχολικών Μονάδων όλης της Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας.

Όσοι θέλουν να το επισκεφθούν μπορούν να επικοινωνούν με τον αποσπασμένο

στο Ε.Κ.Φ.Ε. Καρδίτσας για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση κ. Ιωάννη Ντελή, Δάσκαλο – Φυσικό τηλ. 2441079170 – 1.

Με την ευκαιρία πρέπει να τονίσουμε ότι ήδη τα τελευταία χρόνια λειτουργούν

έξι (6) Εργαστήρια Φυσικών Επιστημών στις εξής Σχολικές Μονάδες:

1ο και 12ο , 4ο, 5ο, 7ο , 14ο Δημ Σχ Καρδίτσας και  2ο Δημ Σχ Μουζακίου.

Βρίσκονται δε σε φάση δημιουργίας εργαστήρια στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων,

στο Δημ Σχ Μαγούλας, στο Δημοτικό Σχολείο Βλοχού και στο Δημοτικό Σχολείο Αγίας Τριάδας.

Από τη Δ/νση Π.Ε. Καρδίτσας ανακοινώθηκε ότι από τις 11 Οκτωβρίου άρχισε να λειτουργεί το Νέο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του 6ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας.

Το Εργαστήριο στεγάζεται σε αίθουσα που βρίσκεται στον 1ο όροφο του νέου κτιρίου της σχολικής μονάδας και μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι 24 άτομα (εκπαιδευτικούς ή μαθητές) προκειμένου να πραγματοποιηθεί πειραματική διδασκαλία των φυσικών μαθημάτων.

Δημιουργήθηκε από τη Διεύθυνση και τους Εκπαιδευτικούς της Σχολικής Μονάδας σε συνεργασία με το Τμήμα Πρωτοβάθμιας του Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Καρδίτσας.

Είναι εξοπλισμένο, και εξοπλίζεται συνεχώς, με όργανα και υλικά που απαιτούνται για την πειραματική διδασκαλία, σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, με τα βιβλία που διδάσκονται στα δημοτικά σχολεία και με τις νέες πειραματικές μεθόδους διδασκαλίας.