ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Η κ. Ευθυμία Μητσιάδη γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Καρδίτσα. Φοίτησε στο 5ο  Δημοτικό Σχολείο και τοpro

1ο   Γυμνάσιο-Λύκειο Θηλέων Καρδίτσας. Το 1981 αποφοίτησε από την Παιδαγωγική Ακαδημία Θεσσαλονίκης.

Από τότε μέχρι σήμερα υπηρετεί τη δημόσια εκπαίδευση.

Στο πλαίσιο της δια βίου μάθησης και κατάρτισης εξομοίωσε το πτυχίο της στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Γνωρίζει άριστα Αγγλικά και Ιταλικά και καλά Ισπανικά.

Κατέχει μεταπτυχιακό τίτλο (Master δευτέρου επιπέδου) στην Ηγεσία και Διοίκηση της εκπαίδευσης.

Επιμορφώθηκε στο Π.Ε.Κ Λάρισας στη γλωσσική διδασκαλία και στην Πληροφορική.

Έχει πιστοποίηση δεξιοτήτων και γνώσεων στις τεχνολογίες πληροφορίας και επικοινωνιών, επιπέδου α.

Παρακολούθησε πολλά συνέδρια και σεμινάρια για τη διοίκηση της εκπαίδευσης, για καινοτόμα-πιλοτικά προγράμματα κ.α.

Οργάνωσε εκπαιδευτικά συνέδρια και σεμινάρια, στα οποία συμμετείχε με την ιδιότητα του εισηγητή ή μέλους

επιστημονικής ομάδας.

Ως μάχιμη εκπαιδευτικός εφάρμοσε καινοτόμες δράσεις, πιλοτικά προγράμματα, την ευέλικτη ζώνη, το ολοήμερο

σχολείο διακρατικά προγράμματα, περιβαλλοντικά, πολιτιστικά και αγωγής υγείας.

Πέρασε από όλες τις βαθμίδες της διοίκησης  Προϊσταμένη ολιγοθεσίων δημοτικών σχολείων, υποδιευθύντρια σχολικής μονάδας, υπεύθυνη ολοημέρων σχολείων, διευθύντρια σχολικής μονάδας.

Για πολλά χρόνια ασχολήθηκε με τα κοινά αναπτύσσοντας ποικίλες και ενδιαφέρουσες δραστηριότητες σε πολιτιστικούς, κοινωνικούς, συνδικαλιστικούς και εκπαιδευτικούς-μορφωτικούς τομείς.