Με ιδιαίτερη επιτυχία ολοκληρώθηκε η κινητή διαδραστική έκθεση της WWF Ελλάς με θέμα τη βιώσιμη διατροφή και τίτλο «Υγιής πλανήτης, υγιή παιδιά». Η έκθεση που πραγματοποιήθηκε στο

χώρο του Αναψυκτήριου του Παυσιλύπου στις 18 και 19 Ιανουαρίου 2018 ήταν επισκέψιμη για τα σχολεία της Α/θμιας Εκπ/σης τις πρωϊνές ώρες και για το κοινό τις απογευματινές ώρες. Συνολικά επισκέφθηκαν την έκθεση 4 σχολεία της Α/θμιας εκπ/σης σε 6 ομάδες μαθητών: το 5ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, το 14ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, το Δημοτικό Σχολείο Καρδιτσομάγουλας και το Δημοτικό Σχολείο Λεονταρίου.

20180122-ACT-001

Τα παιδιά με τους συνοδούς εκπ/κούς επισκέφτηκαν σε ομάδες των 5-6 ατόμων πέντε διαφορετικά θεματικά σπιτάκια και υλοποίησαν τις συγκεκριμένες βιωματικές δραστηριότητες που υποδεικνύονταν από τους εμψυχωτές-εθελοντές της έκθεσης.

20180122-ACT-002

Στο τέλος κάθε επίσκεψης δόθηκε σχετικό εκπ/κό υλικό σε έντυπη μορφή για κάθε σχολείο, το οποίο διατίθεται και ηλεκτρονικά στη σελίδα http://food.wwf.gr/, καθώς και υλικό για τα παιδιά. Το απόγευμα της πρώτης μέρας διοργανώθηκε για τους εκπ/κούς σεμινάριο σχετικό με το θέμα «Διατροφή και Περιβάλλον» από την Υπεύθυνη της Περιβαλλοντικής Εκπ/σης της WWF κα Κουταβά Νάνσυ. Ευχαριστούμε θερμά τα σχολεία που επισκέφτηκαν την έκθεση, τους μικρούς μαθητές και τους συμμετέχοντες εκπ/κούς.

20180122-ACT-004
Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Καρδίτσας