Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες,

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί,

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού, η οποία έχει καθιερωθεί με στόχο να ευαισθητοποιηθεί η σχολική κοινότητα και η κοινωνία σχετικά με τη συστηματική πρόληψη και αντιμετώπιση περιστατικών και συμπεριφορών που θέτουν σε κίνδυνο την ψυχική και σωματική υγεία των μαθητών και μαθητριών, απευθύνομαι σε εσάς τους μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων μας.

Η συχνή εμφάνιση φαινομένων βίας και εκφοβισμού στην κοινωνία κάνουν επιτακτική την ανάγκη να δράσουμε όλοι για την έκλειψη αυτών των φαινομένων. Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας αξιοποιώντας κάθε διαθέσιμο θεσμό και φορέα φροντίζει συνεχώς για την ασφάλεια των μαθητών, στέκεται στο πλευρό των εκπαιδευτικών και ενθαρρύνει κάθε δράση για την ανάπτυξη κλίματος εμπιστοσύνης, αλληλοσεβασμού και αλληλεγγύης στα σχολεία.

Όλοι μαζί μπορούμε να διώξουμε μακριά τη βία και τη σιωπή.

Όλοι μαζί μπορούμε να υπερασπιστούμε τα παιδιά, την Ελπίδα μας για ένα καλύτερο αύριο!!

Ο Διευθυντής Π.Ε. Καρδίτσας

Κωνσταντίνος Γκόλτσος