Συνολικά τέσσερις μαθητικές ομάδες Ρομποτικής από την Καρδίτσα, 3 στις 12 καλύτερες στη Θεσσαλία, μία στις 10 καλύτερες στην Ελλάδα!

Το θέμα του 3ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ρομποτικής ήταν “Οχήματα και Μεταφορές του αύριο!

Την Κυριακή 12 Μαρτίου 2017 στο 10 Γυμνάσιο Λάρισας πραγματοποιήθηκε ο Περιφερειακός Διαγωνισμός Θεσσαλίας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές Δημοτικού.

Από τον νομό μας συμμετείχαν οι 4 ομάδες:

1. Ομάδα “Robocooperation” του 5ου ΔΣ Καρδίτσας
  2. Ομάδα “Υπερέξι” του 6ου ΔΣ Καρδίτσας
  3. Ομάδα “RoboKalli” του ΔΣ Καλλίθηρου
  4. Ανεξάρτητη ομάδα “Ροχύμπι” με μαθητές του 5ου και 3ου ΔΣ Καρδίτσας

Οι ομάδες “Υπερέξι”, “RoboKalli” και “Ροχύμπι” προκρίθηκαν στις 12 καλύτερες τις Θεσσαλίας. Επιπλέον η ομάδα “Υπερέξι” πήρε την 3η θέση και το εισιτήριο για τον τελικό στην Αθήνα. Ο τελικός πραγματοποιήθηκε στις 18 Μαρτίου 2017 στο ΟΑΚΑ στην Αθήνα όπου οι “Υπερέξι”, κάνοντας μια αρκετά καλή παρουσίαση μετά από βελτιώσεις στη ρομποτική κατασκευή τους, κατέλαβαν την 6η θέση στο τελικό.

Αναλυτικότερα:

Α) Ομάδα “Robocooperation” του 5ου ΔΣ Καρδίτσας με την κατασκευή
Αυτόματο γεωργικό μηχάνημα”

Μέλη της ομάδας Robocooperation είναι οι μαθητές της ΣΤ τάξης:

1. Αθανασία Στάθη,

2. Αγγελική Τσαρούχα,

3. Ιωάννης Μπιζιργιάννης,

4. Ηλίας Κοτρώτσιος,

5. Στελίνα Βητοβάρη,

6. Ιωάννα Καραμήτρου.

Προπονήτρια: Η Κοντούλη Βασιλική (Εκπ/κός Πληροφορικής)

Η κατασκευή της ομάδας ήταν ένα γεωργικό μηχάνημα που ισοπεδώνει το χώμα ή δίνει την επιθυμητή κλίση σε μια γεωργική έκταση. Χρησιμοποιήθηκαν δομικά στοιχεία του βασικού πακέτου Lego WeDo2, όπως τουβλάκια, γρανάζια, 1 κινητήρας, 1 smart hub, 1 αισθητήρας απόστασης, 1 αισθητήρας κλίσης.

Πιο συγκεκριμένα:

1. Το ρομπότ ξεκινάει με ενεργοποίηση του χρήστη από τον υπολογιστή. Όταν πλησιάζει ένα αντικείμενο κοντά στον αισθητήρα απόστασης τότε σταματάει την εργασία του το μηχάνημα.

2. Όταν κινούμε τον αισθητήρα κλίσης ξεκινάει το μηχάνημα να σπρώχνει το χώμα προς τα μπρος. Ολοκληρώνει την εργασία του όταν το χώμα γίνεται επίπεδο.

B) Ομάδα “Υπερέξι” από το 6ο ΔΣ Καρδίτσας με την κατασκευή
ΕΞερευνητικό Όχημα”

Η διαγωνιστική ομάδα Ρομποτικής του 6ου ΔΣ σχολείου αποτελείται από τους μαθητές της ΣΤ τάξης:

1. Βασιάκος Χρήστος
  2. Κατοίκου Ελένη
  3. Ματζιάρας Σταύρος
  4. Μούστου Ραφαέλα
  5. Μπλάνη Σταυρούλα
  6. Τζιώτα Ελένη

Αναπληρωματικά μέλη διαγωνιστικής ομάδας:

1. Μπανάσιου Μελίνα
  2. Πανταζής Δημήτριος
  3. Γκορτσά Ματίνα
  4. Κατσαρού Αθηνά
  5. Τζάναϊ Ανδρέας
  6. Ντανοβασίλης Νικήτας
  7. Στόγια Σπυριδούλα
  8. Στόγια Ελένη

Οι υπεύθυνοι εκπ/κοί:

Α’ προπονητής: Μαυραντζάς Νικόλαος (Εκπ/κός Πληροφορικής) και

Β΄ προπονητής:Ειρήνη Θεολόγου (Εκπ/κός Ειδικής Αγωγής)

Η ρομποτική κατασκευή, με τίτλο “ΕΞ.Ο” (ΕΞερευνητικό Όχημα), είναι ένα ερπυστριοφόρο όχημα εξερεύνησης το οποίο μπορεί να ελεγχθεί χειροκίνητα με τη βοήθεια τηλεχειριστηρίου. Στο μπροστινό μέρος του ΕΞ.Ο. προσαρμόστηκε μηχανικός βραχίονας για την μετακίνηση αντικειμένων. Ωστόσο το πιο εντυπωσιακό είναι η αυτόματη εύρεση της εξόδου (αυτόματη πλοήγηση) σε μία πίστα με τυχαία εμπόδια. Κατά την αυτόματη πλοήγηση, η διαδρομή σχεδιάζεται αυτόματα στην οθόνη του υπολογιστή ώστε να γίνεται ταυτόχρονα και χαρτογράφηση της διαδρομής.

Η κατασκευή ήταν πρωτότυπη και ολοκληρώθηκε μετά από 4 μήνες δοκιμών εντός και εκτός σχολικού ωραρίου. Η διαγωνιστική ομάδα χρειάστηκε να συναντηθεί αρκετές ώρες στο εργαστήριο Πληροφορικής και Σαββατοκύριακα τόσο για δοκιμές όσο και για πρόβες.

Για την κατασκευή του ρομπότ και του τηλεχειριστηρίου χρησιμοποιήθηκαν αποκλειστικά LEGO και 3 πακέτα ρομποτικής LEGO WeDo 2.0. Ο προγραμματισμός έγινε στο Scratch το οποίο διδάσκεται στο πλαίσιο του μαθήματος πληροφορικής. Η πίστα και τα εμπόδια κατασκευάστηκαν με ανακυκλώσιμα υλικά ώστε να μοιάζουν με τουβλάκια LEGO. Περισσότερα στην ιστοσελίδα του εκπ/κού στο ΠΣΔ: http://users.sch.gr/nikmavr

Γ) Ομάδα “
RoboKalli” του ΔΣ Καλλίθηρου με την κατασκευή
Το ασφαλές τραίνο του μέλλοντος!”

Η διαγωνιστική ομάδα Ρομποτικής του ΔΣ Καλλίθηρου αποτελείται από τους μαθητές της ΣΤ τάξης:

Προπονητής: Μαυραντζάς Νικόλαος (Εκπ/κός Πληροφορικής)

Η ομάδα “Robokalli” κατασκεύασε ένα ασφαλές τραίνο. Το τραίνο δημιουργήθηκε με τουβλάκια LEGO, δύο hubs, ένα μοτέρ, δύο αισθητήρες απόστασης και έναν αισθητήρα κλίσης.

Πιο συγκεκριμένα:

• Οι αισθητήρες απόστασης βρίσκονται ο ένας μπροστά και ο άλλος στην πίσω πλευρά του τραίνου και ανιχνεύουν τα εμπόδια στη γραμμή του τραίνου. Σε περίπτωση εμποδίου του τραίνο σταματά μέχρι να απομακρυνθεί το εμπόδιο.
  • Ο αισθητήρας κλίσης χρησιμοποιείται για να ξεκινάμε το τραίνο, να το σταματάμε ή να το κάνουμε να κινείται με την όπισθεν (3 περιπτώσεις κίνησης)

Δ) Ομάδα “Ροχύμπι” με μαθητές του 3ου και 5ου ΔΣ Καρδίτσας με την κατασκευή
“Φορτηγό του Μέλλοντος”

Η κατασκευή της ομάδας “Ροχύμπι” αφορά ένα προγραμματιζόμενο ανατρεπόμενο φορτηγό. Μέλη της ομάδας είναι οι μαθητές

1. Βαγγελάκου Μαρία-Ζωή (Ε’ Τάξη)
  2. Μαυραντζάς Μάριος (Ε’ Τάξη)
  3. Μαυραντζάς Παναγιώτης (Ε’ Τάξη)
  4. Ανδρώνης Δημήτριος (Ε’ Τάξη)
  5. Βαγγελάκος Ηλίας (Γ’ Τάξη)
  6. Βαγγελάκος Αριστείδης (Α’ Τάξη)

Αναπληρωματικός: Μαυραντζάς Μάξιμος (Γ’ Τάξη)

Προπονητής: Μαυραντζάς Νικόλαος (Εκπ/κός Πληροφορικής)

Το ρομποτικό όχημα μας είναι κατασκευασμένο ώστε να μεταφέρει αντικείμενα σε συγκεκριμένη απόσταση και να αδειάζει το περιεχόμενο της ανατρεπόμενης καρότσας.

Η κατασκευή του οχήματός μας αποτελείται:

α) από το φορτηγό που μπορεί να κινείται εμπρός και πίσω για προγραμματισμένο χρονικό διάστημα, με τη χρήση μοχλού και

β) την καρότσα η οποία ανεβαίνει και κατεβαίνει με τη χρήση 2ου μοχλού

Τα 2 τμήματα της κατασκευής είναι ανεξάρτητα και ελέγχονται από 2 ανεξάρτητα Scratch προγράμματα. Συνολικά χρησιμοποιήθηκαν ένα πακέτο LEGO WeDo 2 και ένα πακέτο LEGO WeDo 1.